Hayallerin Ötesinde

blogumuzun ilk yazısında İstanbul Aligner’ın ortodonti alanı dışındaki kullanım alanlarını ele almak istedik.

Istanbul Aligner
Estetik Dokunuşlar, Kusursuz Gülüşler

Merhabalar,

Bilindiği gibi Aligner Tedavisi; bozuk diş pozisyonlarını olması gerektiği pozisyonlara getiren bir dizi saydam plaklar ile tedavi eden bir sistemdir. İstanbul Aligner ise bu çalışmayı yaparken tamamen digital ve teknolojik yöntemler kullanır. Digital olarak gerçekleşen analizin ardından üç boyutlu görüntüleme sağlayarak doktor ve hastaya tedavinin ulaşacağı noktayı önceden göstererek hayellerin ötesinde bir gerçeklik sunar. Devamında ise tüm dünyada kabul görmüş son teknoloji sistemler ile üretim gerçekleştirir.

Diş hekiminin talepleri doğrultusunda hazırladığımız analizler de kimi zaman tam düzeltme yapmadığımız da olabiliyor. Sanılanın aksine eksik kalan bir tedavi değil; ilerisi özenle planlanmış bir çalışmanın adımları atılmış oluyor. Örneğin; hastamızın dişleri oldukça diastamalı (aralıklı) fakat renk ya da form olarak hasta tarafından rahatsızlık duyuluyor ve lamine veya başka bir estetik çalışma planlandığında diastamadan dolayı estetik sağlanamıyor. Bu durumda hasta istekleri ve diş hekiminin yönlendirmesi ile; ‘Estetik Çalışma Öncesi Hazırlık’ olarak adlandırdığımız çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Bu çalışma da diastamalar belirli oranlarda azaltılarak, tam bir düzeltme sağlanmadan planlanıyor ve gerçekleştiriliyor. Böylelikle belirlenen adımların tamamlanmasının ardından hedeflenen pozisyonlarına gelen dişler üzerinde daha az aşındırma uygulanarak gerekli estetik çalışma da en güzel şekliyle uygulanma imkanı bulabiliyor.

Vaka analizlerinin sunumunu için yaptığımız 3 Boyutlu similasyonda vakanın orijinal halinden plananan hali ve bu adımlara kadar olan her aşama tek tek incelenebilmekte. Fakat estetik çalışma öncesi planlama da başka bir hizmet daha sağlamaktayız. Her vakada sunduğumuz analiz dışında; planlanan ve olması hedeflenen aşama üzerine Digital Wax-Up çalışarak yine 3 Boyutlu bir sümilasyonla sunum sağlıyoruz. Böylelikle az önceki örnekte bahsettiğimiz diastamalı hastamız aligner tedavisi ile dişlerinin geleceği pozisyonu ve ardından yapılacak olan estetik çalışma ile nasıl bir görünüşe sahip olabileceğini görmüş oluyor. Üstelik 3 boyutlu görüntüleme dışında hasta fotoğrafı ile birleştirerek yüz üzerine görüntü de sağlayabiliyoruz.

Ortodonti tedavisi olarak kullanılan Aligner tedavisi ve Estetik çalışma öncesi hazırlık alignerı temel olarak aynı görevi yerine getiriyor. Dişlere dışarıdan bir kuvvet uygulayarak hedeflenen adımları aşama aşama yerine getiren estetik bir tedavi yöntemi sunuyor. Diş tellerinin yapabildiği her tedavinin gerçekleşemediği ve belirli sınırları olan fakat sınırları içerisinde istenilen sonuca başarı ile ulaşıldığı yıllardır süre gelerek kendini kanıtlamış durumda.